רשימת קיצורי מקלדת
צור קשר | English
שנה גודל כתב: + -

חקר השירה והפיוט בגניזה על שם עזרא פליישר

חקר השירה והפיוט בגניזה על שם עזרא פליישר
המפעל נוסד על ידי האקדמיה הלאומית בשנת תשכ"ז (1967). מטרת המפעל היא לפענח, לזהות ולקטלג את קטעי השירה והפיוט שנשתמרו באוספי הגניזה הקהירית. היזמה נתאפשרה עם ריכוז תצלומי המיקרופילם של רוב אוספי הגניזה בעולם במכון לתצלומי כתבי יד עבריים שבספרייה הלאומית. היום אפשר להיעזר גם בסריקות המשובחות של קטעי הגניזה שבאתרים שונים במרשתת, ובעיקר באתר "גנזים" של מפעלי פרידברג לחקר הגניזה. ואכן, לעתים קרובות הקטעים הסרוקים מקלים את פיענוח החומר.
 
אחרי כארבעים ותשע שנות עבודה הושלם קִטלוג השירים ברוב האוספים הגדולים של הגניזה. במאגר המידע של המפעל רשומים יותר מ-88,000 כותרים של פיוטים מן הגניזה ויותר מ-71,700 התחלות של פיוטים נדפסים. מן האוספים הגדולים של קטעי הגניזה נותרו לקטלוג רק חלק מקטעי סדרת הנוספות של אוסף טיילור-שכטר, השמור בספריית האוניברסיטה של קמברידג', וקטעי הגניזה שבאוסף פירקוביץ' שבסנקט פטרבורג. עוד כמה אוספים קטנים טרם קוטלגו, וכן דרושות השלמות לאוספים שכבר קוטלגו.
 
המפעל נושא את שמו של פרופ' עזרא פליישר ז"ל, שייסדו ועמד בראשו יותר משלושים ותשע שנים. פרופ' פליישר הלך לעולמו באב תשס"ו. העבודה במפעל חייו נמשכת ברצף בראשותה של פרופ' שולמית אליצור, בסיועה של ועדה מלווה ובה שני חברי האקדמיה (ראו פירוט בעמוד חברי הוועדות). את עיקר עבודת הפיענוח, הקִטלוג והמחשוב מבצעת העובדת הקבועה במפעל, ד"ר שרה כהן.
 
בשנה האחרונה השלימה ד"ר שרה כהן את עבודת הפיענוח הראשוני של הכרכים שהוגדרו כ'שירה ופיוט' בסדרת הנוספות שבאוסף טיילור-שכטר שבקמברידג', ורוב החומר נבדק והוכנס למאגר הממוחשב, אך חלקו עדיין לא עובד סופית. בעקבות הבדיקה נוספו השנה למאגר יותר מ-1,500 כותרים חדשים. מדובר בשלב חשוב ביותר של העבודה, משום שבסדרת הנוספות יש 28 כרכים מקיפים של קטעי פיוט שכל אחד מהם מכיל מאות קטעים קטנים וקשים לזיהוי. יש לציין שלמרות מצבם הקשה זוהו וקוטלגו רוב הקטעים. העבודה אף הניבה פֵּרות מחקריים חשובים, ובהם השלמות ליצירותיהם של כמה פייטנים ידועים. עם סיום פיענוח קטעי סדרת הנוספות הושלמו קטעים מן הסדרה החדשה שבאוסף אדלר בניו יורק. כעת שוקדת ד"ר כהן על קטלוג קטעי הגניזה שבאוסף ריילנדס במנצ'סטר, הכולל גם הוא קטעים רבים שמצב השתמרותם קשה. בצד עבודת הקטלוג נמשך הרישום השוטף של קטעי השירה והפיוט שפורסמו בספרים ובכתבי עת מקצועיים. כמו כן מתקדמת הגהת פיוטי הגניזה הרשומים במאגר הממוחשב, ובעקבותיה מועבר מדי שנה למכון לתצלומי כתבי יד עבריים שבספרייה הלאומית מידע על 2,000 כותרים.
 
החומר שבמאגר המידע של המפעל מספק כל העת נתונים לחוקרי שירה ופיוט עבריים בארץ ובעולם, הפונים שוב ושוב בשאלות ומקבלים סיוע, תשובות ממוקדות ואף דוחות מפורטים, המאפשרים להם להתקדם במחקריהם. גם עובדי המכון לתצלומי כתבי יד עבריים מגיעים למפעל מדי פעם ומקבלים סיוע בזיהוי פיוטים שבכתבי יד שונים, וסטודנטים נעזרים בקטלוגים שבמפעל לצורך כתיבת עבודות על פיוטים.
 
החומר שבקטלוגים משמש זה שנים בסיס לרוב ספרי השירה והפיוט המתפרסמים בארץ ובעולם.