רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

אירועים

ערב עיון לציון מאה שנה להולדתו של הסופר פרימו לוי ומאה וחמישים שנה לפרסום הטבלה המחזורית של מנדלייב

מועד האירוע: א' באייר תשע"ט, 6 במאי 2019, בשעה 14:00
מקום האירוע: בית האקדמיה, ז'בוטינסקי 43, ירושלים
ב-6 במאי 2019 קיימה האקדמיה יום עיון לציון מאה שנים להולדתו של הסופר והמדען היהודי-האיטלקי הדגול פרימו לוי (1919–1987). האירוע הוא פרי יוזמתה של פרופ' נילי כהן, נשיאת האקדמיה, והשתתפו בו שבעה מרצים ומרצות ממוסדות אקדמיים שונים בארץ. בדברי הפתיחה שלה הדגישה פרופ' כהן את השילוב באישיותו ובפועלו של לוי בין כמה ממדים – יצירתו האומנותית, עבודתו ככימאי ומורשתו ההומניסטית – מזיגה ההולמת את רוחה של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.
 
באותו מעמד צוין מלאת 150 שנה לפרסום הטבלה המחזורית של היסודות הכימיים בידי דימיטרי מנדלייב. חוליית הקשר המובהקת בין שני האירועים היא ספרו המהולל של לוי "הטבלה המחזורית", שהמכון המלכותי בלונדון הכתיר בתואר ספר המדע הטוב ביותר בכל הזמנים. כל אחד מפרקי הספר, שבמרכזם חוויית אושוויץ של המחבר, קרוי על שם אחד היסודות הכימיים בטבלה המחזורית, המתקשר לתוכנו בדרך מורכבת. על מסלול חייו ותגליותיו של מנדלייב
 
הרצה פרופ' ששון צחייק מן המכון לכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, ובתוך כך עמד על ייחוד ספרו של לוי ועל מקצת מהדהודיה וייצוגיה של הטבלה המחזורית ביצירות נוספות מתחומי המוזיקה, הספרות והאומנות הפלסטית. שש ההרצאות האחרות חשפו היבטים מגוונים ביצירתו הסיפורית, השירית, התיעודית וההגותית של לוי. פרופ' מנואלה קונסוני דיברה על לוי וספר איוב.
 
פרופ' אורי ש. כהן תיאר ביטויים של חברות והישרדות בכתביו של לוי. ד"ר רינה דודאי בחנה את הסיפור "חידת הקנטאור" כדוגמה לאחד הנושאים העמוקים ביצירתו: המתח בין ביטויי רגש למוסרות התבונה. ד"ר אריאל רטהאוז תיאר את שירתו של לוי כזירת עימות בין יסודות רציונליים ליסודות אי-רציונליים. פרופ' איריס מילנר דנה בתיאטרון העדות וחניכה לאומנות בספרו "ההפוגה".
 
ד"ר יוחאי עתריה טען כי ההצגה המקובלת של פרימו לוי ושל ק. צטניק כהפכים מוחלטים בייצוג השואה טעונה סיוג ותיקון לאור נקודות המגע המסתמנות בטריטוריה האומנותית המשותפת שפעלו בה. בראש שני המושבים של יום העיון ישבו חברי האקדמיה פרופ' אבנר הולצמן ופרופ' ישראל ברטל.
 
 
 
 
 
 
 
 
בהשתתפות: