רשימת קיצורי מקלדת
שנה גודל כתב: + -

הנגשת המדע לציבור

האקדמיה מבקשת לפתוח את שעריה לציבור הרחב כדי לחשוף לפניו את הישגי המדע. הנחלת המדע חשובה לא רק כדי לתרום להשכלתו הכללית של קהל השומעים, אלא גם כדי להציג לפני הציבור, השותף בהשקעה במדע, את פירות השקעתו.
האקדמיה מבקשת לפתוח את שעריה לציבור הרחב כדי לחשוף לפניו את הישגי המדע. הנחלת המדע חשובה לא רק כדי לתרום להשכלתו הכללית של קהל השומעים, אלא גם כדי להציג לפני הציבור, השותף בהשקעה במדע, את פירות השקעתו. האקדמיה מחשיבה במיוחד את נוכחותם של תלמידי תיכון בפעילויותיה. מפגשים כאלה של תלמידי תיכון עם בכירי המדע עשויים לכוון את המשך דרכם בעתיד ולהשפיע עליהם בביצוע בחירות מושכלות.
 
לפיכך נרתמה האקדמיה להנגשת המדע לציבור בישראל בשורת פעילויות, בהן קיום הרצאות פתוחות לציבור הרחב בנושאים העומדים בראש סדר היום (סדרת "בשערי האקדמיה”, המתקיימת השנה בפעם השלישית), כינוסים רב-תחומיים של חטיבות האקדמיה, פעילות תקשורתית שנועדה להציג לציבור את הנעשה באקדמיה וגם קיום ימי עיון, כינוסים ותערוכות בבית האקדמיה, הפתוחים לקהל הרחב.
 
ואלה פעילויות האקדמיה להנגשת המדע לציבור:

  • "בשערי האקדמיה" – השנה מתקיימת בפעם השלישית סדרת "בשערי האקדמיה" השנתית, ובמסגרתה חברי האקדמיה, חוקרים ואנשי רוח בוחנים יחדיו נושא משותף במבט רב-תחומי במפגשים פתוחים לקהל הרחב המתקיימים בבית האקדמיה. נושאי הסדרה משתרעים על פני תחומים שונים במדעי הטבע, במדעי הרוח ובמדעי החברה. סדרת המפגשים הראשונה עסקה בנושא "הגירות", השנייה בנושא "מהפכות" והשלישית, המתקיימת בימים אלה, עוסקת בנושא "מדע ומדינה", לציון 70 שנה למדינת ישראל.

  • הכינוס הרב-תחומי השנתי – השנה התקיים בפעם השלישית הכינוס הרב-תחומי השנתי של האקדמיה למדעים. זהו כינוס מדעי בין-לאומי הפתוח לציבור הרחב, ומטרתו, מלבד בפן המדעי, היא הצגת הרב-תחומיות של המדע ושיתוף הפעולה בין שתי חטיבותיה של האקדמיה. הכינוס נעשה בשיתוף פעולה הדוק, פורה ומשגשג בין חוקרים ומדענים ישראלים ובין עמיתיהם מרחבי העולם, ואלה דנים בו בנושא מורכב ורחב יריעה. בשנה שעברה עסק הכינוס בנושא "שפות: מערכות תקשורת בטבע, אצל בני אדם ובמחשבים" והשנה - בנושא "זמן".

  • הרצאות אורח, ימי עיון, כינוסים ותערוכות – האקדמיה מקיימת באופן שוטף הרצאות אורח, ימי עיון וכינוסים הפתוחים לקהל הרחב. את רשימת האירועים ניתן לראות באתר האקדמיה, בעמוד הפייסבוק שלה ובעמוד הטוויטר. השנה הציגה האקדמיה לראשונה תערוכה מיוחדת בבית האקדמיה לציון מאה שנה להצהרת בלפור. התערוכה, בשיתוף הספרייה הלאומית ויד יצחק בן־צבי, כינסה תעודות היסטוריות ופריטים ממגוון סוגים וחומרים שהאירו את ההצהרה על רקע הנסיבות ההיסטוריות שבהן ניתנה ואת משמעויותיה מאז ועד עתה. לתערוכה הגיעו תלמידי תיכון וקבוצות מרחבי הארץ והם קיבלו הדרכה מסודרת על הנושא.

  • • פעילות הסברה לעבודה המדעית הישראלית של פיזיקאים ב-CERN – האקדמיה משתתפת בתכנון ובקידום פעילות ציבורית, חינוכית ותקשורתית בין-לאומית משותפת של המדינות החברות ב-CERN. ישראל הצטרפה ל-CERN בחברות מלאה בשנת 2014, השנה שבה מלאו שישים שנה למרכז, והאקדמיה שותפה בו למגוון פעילויות. לתמיכה בפעילות זו כונסה באקדמיה ועדת המשנה (לוועדה הלאומית לאנרגיות גבוהות) לקידום הפעילות הציבורית והתקשורתית של CERN בישראל.